Ploštice, postrach bytových domov.

Ploštice, postrach bytových domov.

Pri prvých štípancoch málokomu napadne, že to nie je komár. Najmä v teplom počasí, keď hmyz štípe. Podľa odborníka Libora Mališa je ploštica parazit, ktorý človeka doslova terorizuje.

Ploštica je neželaným obyvateľom bytových domov. Keď sa už však objaví, je dôležité hneď konať a správne postupovať, aby sa nešírila rýchlo do ďalších bytov. Ploštice totiž dokážu naštrbiť aj medziľudské vzťahy, najmä ak je nutné postriekať aj vedľajšie byty. Ako správca sme sa o tom presvedčili v nami spravovanom bytovom dome.

Najhoršie je, ak sú priestory s plošticami zapratané vecami a obyvatelia prášia deky, vynášajú veci z bytu nechránené, vozia ich vo výťahu alebo pristavia veľmi blízko k domu kontajnery, do ktorých kontaminované veci dávajú. Je to ideálne prostredie na ich rozšírenie.

Ploštice zvyčajne objavíte podľa krvavých stôp v posteli, keď ich pripučíte v spánku. „Kým na to prídete, zvyčajne ich je už dosť, no ešte stále sa dajú zlikvidovať. Lenže nie, ako sa hovorí  - za päť minút a na prvý šup – ako si ľudia často predstavujú,“ vysvetľuje Libor Mališ.
Dodáva, že ak už ploštice vidíte liezť cez deň, musia už byť premnožené a navzájom sa vyháňajú zo svojich úkrytov, pretože sú svetloplaché.

Okrem vizuálnej prehliadky môžete ploštice nájsť aj použitím lepových pascí. Zaujímavosťou je, že sa na ich „vystopovanie“ používajú aj špeciálne cvičené psy (no podľa L. Mališa je táto metóda príliš drahá a nie vždy použiteľná).
Ploštice sa pritom najčastejšie ukrývajú vo švoch a pružinách matracov, v konštrukcii postele, v posteľných obliečkach, pod tapetami a kobercami, v drevených nohách nábytku, za obrazmi, v motoroch chladničiek, počítačoch, kyvadlových hodinách a iných „špeciálnych“ úkrytoch.

Ak už ploštice máte, L. Mališ odporúča zostať bývať v chemicky ošetrenom byte. Aj keď je to náročné na psychiku, najlepšie je prispôsobiť sa a pokúsiť sa žiť ako predtým, vrátane spania vo vlastných posteliach. „Človek ako zdroj potravy totiž ploštice láka svojou prítomnosťou a vyhladované vyliezajú z úkrytov. Idú cez prípravkom ošetrené plochy a hynú,“ vysvetľuje. Náročnejšie je to na rozdiel od likvidácie mravcov či švábov preto, že na ne neexistujú tzv. požerové nástrahy. Okrem toho likvidačné prípravky musia rôzne kombinovať a obmieňať, aby sa ploštice nestali odolnými. „Preto neodporúčam ploštice likvidovať bežne dostupnými komerčnými prípravkami, napríklad sprejmi,“ dodáva L. Mališ, s tým, že spreje skôr hmyz rozdráždia, začne sa rozliezať a zamoria si celý priestor bytu aj okolie.

Problém je aj v tom, že dospelá ploštica vydrží bez potravy v úkryte hladovať až 9  mesiacov. Postrekom nezlikvidujeme vajíčka, jedine špeciálnymi parnými alebo teplometnými prístrojmi. No zákrok parou či horúcim vzduchom je náročný fyzicky aj časovo.

Ako ošetríte napadnuté textílie?
Ploštice usmrtíte v práčke pri teplote 60 °C, v sušičke pri 45 °C, zmrazením pri -17 °C alebo suchým čistením v profesionálnej čistiarni.