Zaujímavosti

Zaujímavo riešené spoločné priestory, street art ako umenie na stenách panelákov
či v sídliskových podchodoch. Nové výťahy v  bytovkách, kde nikdy neboli.
Alebo ako sa býva  v Japonsku?

Všetky články

Hlasujte za "náš" dom

Do  14. ročníka súťaže o „Najlepšie obnovený bytový dom 2021“ nominovalo OSBD Žilina ako správca  dom na Závodskej ceste 60 v Žiline.

Hlasujte za "náš" dom

Vlastniť byt v Japonsku nemá veľký význam

Väčšinu bytových domov v ďalekom Japonsku vlastnia súkromníci a väčšina obyvateľov bytoviek žije v prenajatých bytoch. Má to praktický dôvod – ak dom poškodí niektoré z častých zemetrasení, obyvatelia sa jednoducho presťahujú inde. O japonskom bývaní nám porozprávala dnes už Žilinčanka Denisa Ogino. V Japonsku žila 10 rokov a svoj život opísala v knižnom bestselleri Sushi v dushi a kulinárske skúsenosti zas v publikácii Navarme si Japonsko.

Vlastniť byt v Japonsku nemá veľký význam

Fasáda, ktorá priťahuje pohľady

Zdá sa, že bytový dom s adresou Tulská 15 – 20 stojí na križovatke vandalov. Jeho fasádu znehodnotili štyrikrát. Ale posledný raz dostala po oprave novú, netradičnú podobu. Opäť ju pretvoril Denis, umelec venujúci sa aj street-artu, rovnako ako už predtým podchod blízkeho domu v správe OSBD Žilina.

Fasáda, ktorá priťahuje pohľady

Vianoce v panelákovom vchode

Videli ste už panelákový vchod vyzdobený na Vianoce, na Veľkú noc a tiež mimo sviatkov? Kde sú živé kvety a dokonca nábytok? A hrá v ňom hudba? My áno a nevedeli sme sa vynadívať. Na Limbovej 10 na sídlisku Solinky je už 28 rokov domovníkom Jozef Klimáček. A rovnako tak dlho sa venuje nielen starostlivosti a údržbe vchodu, ale aj jeho skrášľovaniu. Svojho času bol dokonca v súťaži vyhlásený za najlepšieho domovníka, kde býva veľká konkurencia. Veď napríklad momentálne pôsobí v domoch v správe OSBD viac ako 550 domovníkov.

Vianoce v panelákovom vchode
Image

Domovinky pre vás pripravuje

OBVODNÉ STAVEBNÉ BYTOVÉ DRUŽSTVO ŽILINA

TULSKÁ 33

010 08 ŽILINA

Webová stránka www.domovinky.sk je jedinečný portál o bývaní a správe bytových domov. Prinášame aktuálne informácie spoločne s nadčasovými témami, ktoré sa týkajú medziľudských vzťahov i zákonných úprav života v bytovom dome. Mapujeme náklady na bývanie, obnovu bytových domov a ich financovanie, susedské vzťahy, právne riešenie problematických oblastí spolunažívania, prinášame zaujímavosti zo sveta bývania. Na osobitej platforme spájame záujmy vlastníkov a obyvateľov bytov s oblasťou správy. Predstavujeme úspešné projekty obnov bytových domov v správe OSBD Žilina aj výsledky práce zástupcov vlastníkov a domovníkov, ktoré môžu byť inšpiráciou pre ktorýkoľvek bytový dom na Slovensku.