Fasáda, ktorá priťahuje pohľady

Fasáda, ktorá priťahuje pohľady

Zdá sa, že bytový dom s adresou Tulská 15 – 20 stojí na križovatke vandalov. Jeho fasádu znehodnotili štyrikrát. Ale posledný raz dostala po oprave novú, netradičnú podobu. Opäť ju pretvoril Denis, umelec venujúci sa aj street-artu, rovnako ako už predtým podchod blízkeho domu v správe OSBD Žilina.

„Tri razy sme poškodenú fasádu nášho domu dali opraviť a natrieť. Keď nám vandali fasádu znehodnotili opäť a objavili sa na nej aj vulgárne nápisy, rozhodli sme sa, vyriešiť problém inak. Po vyspravení dier a novom nátere nám umelec Denis vytvoril na fasáde takéto krásne umelecké dielo,“ hovorí Danka Mazáková, zástupkyňa vlastníkov bytov.

„Znehodnotenie fasády tohto domu sme riešili ako poistnú udalosť. Z poistného plnenia vlastníci uhradili 50 percent hodnoty diela a ďalšími 50 percentami prispelo OSBD Žilina,“ upresňuje Milan Piliar, predseda predstavenstva.

Nielen pre potešenie okoloidúcich
Denisovým zámerom aj tentoraz bolo, vytvoriť dielo pre potešenie okoloidúcich, no zároveň odbremeniť panelák od ďalších zbytočných výdavkov na opravy fasády. „Motív som zvolil sám. Pohľad na Žilinu chytí za srdce každého bez ohľadu na vek. Motív je zároveň neutrálny, nikoho sa osobne nedotkne. Nenesie v sebe napríklad nijaký politický odkaz, s ktorým by sa niektorí ľudia nemuseli stotožniť a mohli by dielo poškodiť,“ vysvetľuje umelec s pseudonymom Artwall.
Image

umelec Denis

. „Toto dielo sa od tých v podchodoch líši tým, že predtým, ako som ho začal realizovať, opravili fasádu paneláka a dali mu nový náter. V podchodoch som tento základný náter realizoval sám, čo mi zabralo podstatne viac času,“ rozpráva Denis
Tvoril aj v letných horúčavách
Pre tento dom Denis predložil tri podobné návrhy, z ktorých jeden spoločnými silami vylepšili. „Toto dielo sa od tých v podchodoch líši tým, že predtým, ako som ho začal realizovať, opravili fasádu paneláka a dali mu nový náter. V podchodoch som tento základný náter realizoval sám, čo mi zabralo podstatne viac času,“ rozpráva Denis, ktorý sa tentoraz popasoval aj s letnými horúčavami. „Pracoval som ráno a dopoludnia, vtedy je múr v tieni. Vysoké teploty pri maľovaní neprekážajú, akurát treba dať pozor, aby na natlakované spreje dlhšie nesvietilo slnko. Ale to je asi každému jasné,“ dodáva.

Menej je viac tu neplatí
Ak budete stáť pred týmto obrázkom, zrejme si všimnete, že je vypracovaný naozaj do detailov. Nie je to náhoda. „V grafickom dizajne platí pravidlo menej je viac a naopak v street –arte, teda pri realistickom zachytení, je to naopak: čím viac detailov, tým lepšie. „Je úchvatné, pozrieť si dielo z blízkosti a uvedomiť si, koľko je tam ťahov. Podobne obdivujem diela v zahraničí, kde je tých detailov podstatne viac ako v mojich dielach,“ konštatuje Denis, ktorého teší, že si mnohí ľudia dokázali spojiť túto jeho prácu s predošlými. Dokonca aj tí, ktorí sa umením  podrobnejšie nezaoberajú.

Aby sa z hobby nestala práca
Denisovi sa s OSBD spolupracovalo skvelo. „Ak v budúcnosti dostanem od vedenia ďalšiu street-artovú výzvu, rád sa jej zúčastním,“ hovorí. Povedal si, že počas tohto leta sa popri zákazkách bude venovať aj vlastnej tvorbe. „Videl som veľa príkladov toho, keď sa z hobby stane práca a človeku sa to časom znechutí,“ dodáva. Ak chcete mnohé Denisove práce vidieť na jednom mieste, pozrite si jeho facebookovú stránku alebo webovú stránku www.artwall.sk .