Ako chutí káva na luxusnej priestrannej novej lodžii?

Ako chutí káva na luxusnej priestrannej novej lodžii?

Rozmýšľate, ako opraviť balkóny či lodžie na vašom paneláku? Aj vlastníci bytov na Ulici Jána Vojtaššáka 3148 na žilinskom sídlisku Vlčince dlhšie váhali
a napokon sa rozhodli ich vymeniť. Dnes sú úplne prvým bytovým domom v správe OSBD Žilina, v ktorom sa realizuje projekt tzv. predstavených lodžií. Jednoducho povedané, odrezali staré balkóny a pololodžie a zvonku dali pristaviť nové lodžie. Z nich sa tešia už aj obyvatelia, ktorí ich doteraz vôbec nemali.

Aby sme boli presní, niektoré byty mali balkóny, ďalšie pololodžie a iné ani jedno, ani druhé. Po dokončení projektu získa každý byt 5,2m² plochy vo forme novej lodžie.
Takouto obnovou, samozrejme, stúpla nielen kvalita bývania, ale aj hodnota bytov. A aby vlastníci neboli nútení stále  lodžie udržiavať, rozhodli sa pre bezúdržbový variant – majú ich celé z betónu. „Mysleli sme na to, aby sme ich po niekoľkých rokoch nemuseli znovu renovovať: natierať kovové zábradlia, vymieňať presklené časti a podobne,“ vysvetľuje zástupkyňa vlastníkov bytov Mária Zelná.  

Komfort nových priestranných lodžií zvíťazil aj nad počiatočnými obavami: ako dlho vybudovanie potrvá, ako bude prebiehať i koľko si vyžiada financií. Možno sa budete čudovať, no výstavba 1m² novej lodžie vyšla lacnejšie, ako by stála oprava 1m² starého balkóna alebo pôvodnej pololodžie.

Vlastníci chceli najskôr peniaze na lodžie čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Nakoniec dali prednosť komerčnému úveru. Platby do fondu údržby a opráv domu sa kvôli úveru nezvyšovali - iba v jednoizbových bytoch, ktoré pôvodne nemali balkóny vôbec. 
Image
Realizátorská firma Revitalstav dokázala v jednoizbových bytoch, ktoré pôvodne vôbec nemali balkóny, počas jedného dňa staré okno rozšíriť na balkónový otvor a osadiť nové okno s balkónovými dvermi k už pristavenej lodžii. Mimochodom, mnohí vlastníci, ktorí už mali tieto okná plastové, ich podarovali ďalej, a tak pomohli napríklad sociálne slabším rodinám.

Ale ak si myslíte, že všetko prebiehalo úplne hladko, nebolo to tak. Nestačí si totiž takéto luxusné nové lodžie v staršom paneláku iba odsúhlasiť. Bolo nevyhnutné, aby odborníci pripravili posudok vplyvu lodžií na statiku domu, ale aj svetlo-technický posudok: teda či nové lodžie nebudú pre svoje rozmery tieniť bytom až príliš. Okrem toho, počas výstavby lodžií kontrolovali pracovníci Technického a skúšobného ústavu stavebného správnosť technologického postupu montáže. „Za pochodu“ vznikalo riešenie uchytenia satelitov a sušiakov tak, aby si obyvatelia nič neinštalovali na vlastnú päsť, nič sa neporušilo a nevznikol problém so zárukou lodžií.

No a svoju úlohu tu zohralo i nevyspytateľné počasie. Práve preň nechceli vlastníci lodžie budovať v zime, no nakoniec aj tohtoročné leto bolo celkom daždivé. Napriek tomu za pôvodne stanoveným termínom dokončenia priveľmi nezaostali. Mnohí obyvatelia si už stihli vychutnať slnečné dni babieho leta pri káve na nových priestranných lodžiách.

Máte záujem o predstavené lodžie? Chcete vedieť viac? Informácie môžete získať priamo na vašej schôdzi vlastníkov, kde je možné predviesť aj prezentáciu uskutočnených realizácií.