Dom so šiestimi bytmi sa pýši vlastným kúrením

Dom so šiestimi bytmi sa pýši vlastným kúrením
Malý 6-bytový tehlový dom na ulici Juraja Slottu 28 svieti doďaleka. Je opravený, zateplený a obyvatelia šetria i vďaka vlastnému kúreniu. Výbor vlastníkov bytov, to sú štyri akčné panie.
Štyri akčné seniorky
Sympatické seniorky úspešne prekonali na ceste za kvalitnejším a krajším bývaním zatiaľ všetky prekážky. Už 8 rokov je zástupkyňou vlastníkov bytov Mária Rybáriková (tri roky predtým bola predsedníčkou členskej samosprávy). „Máme to šťastie, že členky výboru na snímke sprava: Viera Kuková, Terézia Rupíková a Dagmar Pecháčková mali vždy dobré návrhy na zveľaďovanie domu. Ja som ich vždy akosi vedela dotiahnuť do konca, v spolupráci s pracovníkmi OSBD,“ hovorí M. Rybáriková ( na snímke prvá zľava ). Spomína, že na začiatku mali vo fonde údržby a opráv veľmi málo peňazí. Po skúsenostiach s obnovou domu sa však poučili a nedávno príspevok do fondu zvýšili už druhý raz.

Starý dom opravy potreboval
V 46-ročnom dome toho urobili naozaj dosť. „Generálnu opravu strechy za 6-tisíc eur sme pokryli z návratnej dotácie OSBD. Neskôr sme vymenili vchodové dvere a kvôli bezpečnosti vyvložkovali komíny, do ktorých idú spaliny z plynových prietokových ohrievačov na teplú vodu,“ rozpráva Mária Rybáriková. Fond návratných dotácií využili opäť pri odstraňovaní havarijného stavu 6 kuchynských balkónov.
Image
Od pivníc až po strechu
Keď sa výbor začal venovať otázke zateplenia, v centre záujmu bol spôsob, ako získať financie na túto investíciu väčšieho rozsahu. Znovu nám pomohlo OSBD, keď nás začlenilo do programu SLOVSEFF. Po prvom roku splácania by sme mohli dostať 15% z vyrokovanej sumy úveru 50-tisíc eur,“ vysvetľuje Mária Rybáriková.

Projekt realizovaný žilinskou firmou Belstav, zahŕňal zateplenie obvodového plášťa, stropov pivníc i nebytových priestorov, výmenu okien na medziposchodí a pivničných okien, aj výmenu dvoch garážových dverí. Strechu zatepľovala spoločnosť Anti AQUA z Rosiny. „Celá investícia nás vyšla 53 960 eur. S výberom týchto firiem a ich prácou sme boli spokojní. Tímy spoľahlivých a svedomitých pracovníkov odviedli kvalitnú robotu,“ zhodujú sa všetky štyri ženy.

Vo využití návratnej časti úveru majú jasno
V zateplenom trávia prvú zimu a hovoria, že to aj cítia. Dobu na splácanie úveru si plánujú skrátiť zo 17 na 15 rokov. Dokonca už vedia, ako by naložili s návratnou časťou úveru z programu SLOVSEFF.

Rybáriková

„V prvom rade nám treba vymeniť rozvody vody, ale aj vyregulovať vykurovací systém, aby sme naozaj usporili. Nestihli sme obnoviť sokel bytovky či opraviť chodník okolo nej,“ vymenúva Mária Rybáriková.
Vlastné kúrenie im stálo aj za pokutu
Asi najväčším úspechom je vlastné plynové vykurovanie. Predtým bol dom na koncovke centrálneho vykurovania. „V bytoch bolo chladno a poplatky vysoké. „Nepomohli nám ani sťažnosti dodávateľovi tepla. Chceli sme vlastný kotol, do toho však prišiel nový zákon. Pokutoval tých, ktorí sa odpájali od centrálneho vykurovania a my sme mali zaplatiť nemalé peniaze. S tým sme v žiadnom prípade nesúhlasili. Po viacerých rokovaniach nám napokon pokutu znížili na v prepočte 45 tisíc Sk. Dohodli sme sa, že sa na ňu poskladáme a budeme mať vlastné kúrenie,“ spomína M. Rybáriková. Všetky výdavky s ním súvisiace splatili počas 4 rokov. Na kúrení dnes ušetria obyvatelia 60% prostriedkov.