„Chceme bývať pekne, no najmä kvalitne“

„Chceme bývať pekne, no najmä kvalitne“
Panelák na  Jarnej ulici 12, 14  a 16 v Žiline nie je zaujímavý iba príťažlivo zrekonštruovanými balkónmi.

Pozoruhodné je tiež, čo na prvý pohľad  nevidieť. Bol totiž „prieskumnou“ lastovičkou vo výmene rozvodov vody, kanalizácie a plynu. To  väčšinu bytových domov v správe OSBD ešte len čaká. Rozprávali sme sa s Erikou Schinglerovou, zástupkyňou vlastníkov bytov.
Azbestové dedičstvo už nechceli.
„Náš panelák má už takmer 50 rokov a najmä odpadové rúry sme mali vo veľmi zlom stave. Okrem toho, boli z azbestu,“ rozpráva E. Schinglerová. Vlastníci bytov teda vlani investovali 59 694 eur našetrených vo fonde opráv domu a zverili výmenu rozvodov odborníkom z Gelnice. „Každú z jedenástich stúpačiek sme mali odstavenú len dva dni, pracovníci boli úžasní, že to tak rýchlo stihli. A my sme zas v rámci dobrých vzťahov používalichvíľu vodu od susedov,“ s úsmevom spomína energická žena. Minulý rok zvýšili poplatok do fondu opráv domu o 10 centov na meter štvorcový.

Prvá zima v zateplenom
Na účte fondu opráv domu zostalo takmer 20 tisíc eur a obyvatelia sa po rokoch uvažovania konečne rozhodli panelák zatepliť. Veci sa pohli, keď sa Erika Schinglerová, ktorá je už 10 rokov domovníčkou vo vchode č. 16, ujala aj funkcie zástupcu vlastníkov v celom dome. „Odhadovaná suma na zateplenie bola 169-tisíc eur. Zobrali sme si 150-tisíc eur pôžičku,“ rekapituluje. Zateplenie realizovali tento rok, vo vynovenom paneláku teda prežijú prvú zimu.

Ukážkové balkóny si zmenu projektu zaslúžili.
Pred samotným zateplením bolo nutné opraviť balkóny, projekt už bol pripravený. Nakoniec však vlastníci projekt menili,keď odhlasovali komplexnú výmenu balkónov za hliníkové, aké majú v inom paneláku na sídlisku. Ibaže tam išlo o lodžie. Pre projektanta to nebol problém. „Ako sa hovorí, za peniaze aj v Prahe dom,“ dodáva so smiechom E. Schinglerová. Na balkóny si požičali ešte 50-tisíc eur navyše. Musia riešiť aj kompenzáciu pre 10 vlastníkov bytov bez balkónov, ktorí sa podieľajú na splácaní úveru.
Image

Erika Schinglerová

„Náš panelák má už takmer 50 rokov
a najmä odpadové rúry sme mali vo veľmi zlom stave. Okrem toho, boli z azbestu,“
Vynovené bývanie.
Celý projekt na obnovu domu realizovaný spoločnosťou Belstav Žilina, spol. s. r. o., stál 243 623 eur. Okrem zateplenia obvodového plášťa domu a výmeny balkónov v ňom bolo tiež zahrnuté zateplenie stien susediacich s pivničnými bytmi a stropu prvého nadzemného podlažia, výmena schodiskových okien i oprava odkvapového chodníka (schválená vlastníkmi dodatočne), ktorú dokončovali počas našej návštevy. Erika Schinglerová dodáva: „Chceme bývať pekne, no najmä kvalitne.“

Tajným prianím sú výťahy.
Najväčším a možno trochu i tajným prianím (nielen) Eriky Schinglerovej je zabezpečiť výťahy. Vraj je to možné i v takomto starom paneláku, kde nikdy neboli. „Keď našetríme peniaze, chceli by sme vymeniť pomerové merače tepla za digitálne. V našom vchode potrebujeme aj novú dlažbu. A najmä linoleum na schodisku, veď vcelku je už iba po tretie poschodie,“ plánuje E. Schinglerová.