Panelák si môže „na seba“ aj zarobiť

Panelák si môže „na seba“ aj zarobiť

Ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne. Bývajú to práve šikovní a iniciatívni domovníci, a zástupcovia vlastníkov bytov, ktorí úspešne stoja „za kormidlom“. Naštartovať a viesť zmeny dokázal aj Peter Pavelka, ktorého činnosť si v našej rubrike pred¬stavíme ako prvú. Je zástupcom vlastníkov bytov a predsedom členskej samosprávy naraz v dvoch bytových domoch na sídlisku Solinky, s adresou Dubová a Platanová.

My sa bližšie pozrieme na ten prvý. Dom má zateplenú strechu, obvodový plášť, ale aj spodné byty, čo prispieva k celkovej energetickej koncepcii. Je kompletne vyšpárovaný, má obnovené výťahy, nové vstupné dvere i okná v spoločných priestoroch. Peter Pavelka hovorí: „Kedysi sme si dali termokamerou zmerať úniky tepla. Zistili sme, že najviac tepla unikalo nie spomedzi panelov, ale práve z okien.“

Prichádzajúcich do domu chráni na vstupných schodoch protišmyková dlažba. Je prierezovo farbená, čo je praktické, lebo jej farba sa zachová aj vtedy, ak sa naštiepi alebo z nej niekto pri sťahovaní odbije. Novú dlažbu položili aj do vstupných priestorov pri schránkach a ku výťahom.


Kamery nespia

V úspešne a premyslene zrekonštruovanom paneláku využívajú, možno ako v jedinom dome v správe OSBD, aj funkčný kamerový systém. Bdie nad bezpečnosťou tunajších obyvateľov. Jeho súčasťou je sedem kamier s čipovacím systémom a monitorovaním na počítači. Kamery rozmiestnili pri oboch vstupných dverách do domu (sú hliníkové, zabezpečené proti vandalom), v spoločných miestnostiach s novými schránkami, pred výťahmi, aj v oboch výťahoch. Chýbajú im ešte hliníkové dvere vo vnútri vchodu, ktoré zamedzia priechodu či zdržiavaniu sa neželaných návštevníkov v dome. Peter Pavelka vysvetľuje: „Za panelák v podstate zodpovedá každý obyvateľ. Keď otvorí vstupné dvere, zaznamená systém jeho meno a čas, kedy ich otvoril. Takže ak by tu v tom čase vyčíňali vandali alebo zlodeji, vieme, kto ich vpustil do vnútra.“ Komplexný kamerový systém stál približne 7-tisíc eur.
Vyriešili výťahovú „dilemu“

Vynovený obkladom na stenách do praktickej výšky je aj priestor pri výťahoch, nemusia ho každú chvíľu maľovať. Samotné výťahy v dome za nové nemenili, technický stav si to nevyžadoval. Obnovili však ich zdemolovaný vnútrajšok (jedna obnova stála približne 2200 eur), a tak vyzerajú ako úplne nové. Navyše takto vlastníci bytov podstatne ušetrili. Ako hovorí P. Pavelka: „Namiesto toho, aby sme za našetrené peniaze v dome vymenili iba výťahy, stačilo ich zrekonštruovať. A opravili sme v podstate celý dom.“

Peter Pavelka

„Kedysi sme si dali termokamerou zmerať úniky tepla. Zistili sme, že najviac tepla unikalo nie spomedzi panelov, ale práve z okien.“
 
Výnosná strecha

„Gazdovať“ s rozumom neznamená iba zobrať si výhodný úver a opraviť, čo sa dá. Využili výšku paneláka ako prednosť a prijali ponuku jedného zo slovenských mobilných operátorov. Ten umiestnil na strojovňu výťahu svoje technológie, z čoho majú vlastníci bytov výnos z prenájmu. Ten môžu znovu investovať do ďalších prác na dome. Navyše, OSBD podpísalo k nájomnej zmluve dodatok a operátor vyplatil nájomné na tri roky vopred. To umožnilo kompletne opraviť a zatepliť kedysi poruchové miesto, akým strecha bola. V minulosti antény obyva-teľov, ukotvené v streche a rozložené po nej, sú tiež umiestnené na obruči strojov¬ne. Takže strechu nik nepoškodzuje.


Tajomstvo úspechu

Samozrejme, pre takúto rozsiahlu rekonštrukciu treba nájsť človeka, ktorý to všetko „obehá“, vybaví a dozrie na práce. No slovami P. Pavelku je dôležité aj niečo iné: zavčasu ľudí presvedčil, aby si navýšili poplatky do fondu domu. „Keď sme išli zatepľovať panelák, mali sme už 100 tisíc eur na vlastnom účte. Zobrali sme si úver len vo výške 85 tisíc eur so splatnosťou na 7 rokov. Preplatíme teda asi iba 17 tisíc. To čo ušetríme, opäť dáme do re-konštrukcie domu,“ zhŕňa P. Pavelka. Najbližšie to z veľkých projektov bude zrejme dôležitá výmena rozvodov a tepelné vyregulovanie domu. A možno do dvoch – troch rokov bude nutné vymieňať výťahy, na základe predpisov Európskej únie.

Na Dubovej ľuďom záleží na tom, ako bývajú i na zhodnocovaní vlastných peňazí, ktoré do bývania investujú. Peter Pavelka im v tom významne pomáha a snaží sa i na Platanovej, kde ho čaká podstatne viac práce. Netají sa tým, že svoj čas i energiu obetuje v rámci svojho kres¬ťanského presvedčenia. „Keď človek začne od seba a začne meniť svoje vnútro, zmení sa aj navonok,“ dodáva.
Image