Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že vlastníctvo sa nekončí za dverami ich bytu

Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že vlastníctvo sa nekončí  za dverami ich bytu
Bytový dom na Zvolenskej ulici č. 1 - 10 v Žiline je jedným z najväčších, ktoré OSBD spravuje. Pýši sa prvenstvom za úspory energie  vďaka zatepleniu, čo bolo  vyhodnotené v rámci programu SLOVSEFF I. Cesta k nemu však nebola vôbec jednoduchá. Tu nie je celkom ľahké ani zorganizovať schôdze. Obyvateľov  176 bytov je príliš veľa,   musia sa teda  stretávať mimo paneláka.   
Liek na problémy - zateplenie
Keď jeden z obyvateľov Marián Coplák navrhol v roku 2005 na schôdzi komplexné zateplenie, aby odstránili viaceré problémy domu naraz, obyvatelia ho navrhli za predsedu členskej samosprávy a zástupcu vlastníkov bytov. Výzvu prijal a vo funkcii pôsobí dodnes. V dome zateplili strechu, obvodový plášť a stropy pivníc. Vymenili schodiskové okná aj vchodové dvere, ktorých je 20. Dnes už nemusia míňať na časté a nákladné škárovanie panelových stykov –- cez ktoré zatekalo. V bytoch sa už nevytvára pleseň, nezateká cez strešný plášť, ani cez hlavice vetracích šácht na streche.

Tŕnistá cesta s úspešným koncom
Podľa pôvodne vypracovaného dlhodobého plánu opráv by tento veľký dom nebol kompletne zateplený ešte ani v roku 2013. Rozhodovanie o zatepľovaní a úvere však nebolo jednoduché. Podľa platnej legislatívy ho museli odsúhlasiť dve tretiny vlastníkov bytov na schôdzi. Nakoniec ich na ňu prišlo dosť až 121! M. Coplák upresňuje: „Schôdze organizujeme v jedálni základnej školy na Vlčincoch. Potýkame sa s veľkými problémami pri rozhodovaní, lebo býva malá účasť na schôdzach. Našťastie, dnes už môžu ľudia rozhodovať aj písomne.“ Vinou námietok niektorých obyvateľov domu, ktorými sa musel zaoberať stavebný úrad, čakali na realizáciu zateplenia takmer rok.

Úspechy s úsporami
Po zrealizovanom zateplení a po vyhodnotení celého projektu z hľadiska dosiahnutých energetických úspor získali od Európskej banky pre obnovu a rozvoj nenávratný finančný príspevok. Pri vyhodnocovaní úspešnosti tohto projektu sa stali domom s najvyššou dosiahnutou energetickou úsporou. K tomu im dopomohla v značnej miere veľkosť domu. Okrem toho si zobrali v rámci programu Slovseff úver, ktorý splatia v roku 2020. Dnes už cítia úspechy: „Po zateplení podľa mojich orientačných výpočtov ušetríme ročne od 18 do 23 tisíc eur,“ upresňuje M. Coplák.
Image

Marián Coplák

„Bude to nákladné, no chceli by  sme získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Máme ušetrené finančné prostriedky ešte aj zo spomínaného grantu. Ak podporu získame, do dvoch rokov by sa nám to mohlo podariť zrealizovať,“ plánuje M . Coplák.
Čaká ich boj s azbestom
Najbližšie pripravia podklady na kompletnú rekonštrukciu vnútorných rozvodov vody, plynu, vzduchotechniky a odstraňovanie azbestu. Toho je paradoxne najviac vo vzduchotechnike, ale aj v odpadových rúrach, ktoré sú v katastrofálnom stave. „Bude to nákladné, no chceli by sme získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Máme ušetrené finančné prostriedky ešte aj zo spomínaného grantu. Ak podporu získame, do dvoch rokov by sa nám to mohlo podariť zrealizovať,“ plánuje M . Coplák. Zatiaľ sa zamerajú na zanedbané vchody, omietky, vymaľovanie, postupne zrekonštruujú vstupné schodiská domu. Obnovu bude časom potrebovať aj zábradlie balkónov.

Podľa Mariána Copláka je dôležité, že ľudia majú záujem posunúť dom dopredu. „Čoraz viac si ich začína uvedomovať, že vlastníctvo sa nekončí za dverami ich bytu,“ konštatuje zástupca vlastníkov bytov a predseda členskej samosprávy.