Dom s neprehliadnuteľnými lodžiami: s obnovou súhlasili úplne všetci

Dom s neprehliadnuteľnými lodžiami: s obnovou súhlasili úplne všetci
Na obnovu bytového domu na Ulici Antona Bernoláka 440 vo Varíne si vlastníci počkali pekných pár rokov, ako sa hovorí. Hoci bol prvý projekt spracovaný pred siedmimi rokmi, samotná realizácia sa začala až v júli 2021. Dnes je isté, že obyvatelia sa už čoskoro budú tešiť z nového bývania a najmä z lodžií, keďže doteraz nikdy nemali ani len balkóny.

Pred spomínanými 7 rokmi bol projekt vo fáze stavebného konania, no stroskotal vzhľadom na námietky účastníkov. Znovu sa vlastníci rozhodli pre komplexnú obnovu domu v roku 2018, bola vypracovaná nová projektová dokumentácia. „Tentoraz sme všetko odsúhlasili rýchlo a so 100 % účasťou vlastníkov, čo sa stáva zriedkavo, ako sme sa dozvedeli od správcu,“ konštatuje I. Špirková Willigerová, členka komisie vlastníkov, ktorá bola do roku 2019 aj zástupkyňa vlastníkov.

No a keďže chceli začať čo najrýchlejšie, zvolili si financovanie prostredníctvom komerčného úveru z ČSOB banky a splátky si rozložili na dlhšiu dobu.   

 

Odstránili plesne a pohrali sa s farbami

Realizácia sa konečne začala v júli 2021. Táto bytovka s 12 bytmi je obnovovaná ako posledná  spomedzi okolitých starých domov. Podpísal sa na nej nielen vek, ale aj chýbajúca izolácia. Vlhkosť začala ničiť múry a plesne sa ťahali až hore na poschodie. Preto pracovníci stavebnej firmy osadili drenáž a odviedli dažďovú vodu. Injektážou sanovali murivo v suteréne, kde vyspravili aj steny a podlahy.

Odlišný bude tento dom už na prvý pohľad, farebné prevedenie je totiž úplne iné, ako ostatné bytovky. Svetlý podklad dopĺňajú krikľavo zelené balkóny, čo bude aj dobrým orientačným bodom (nielen pre kuriérov).

Image

Komplexná revitalizácia bytových domov
a verejných budov

Pohodlie na nových lodžiách

Najväčšou zmenou sú nové betónové lodžie - pristavené k domu, ktorý pôvodne nemal ani len balkóny. „Ľudia sú veľmi spokojní, najmä starší, ktorí si doteraz nemali možnosť užiť výhody lodžie. Vedeli sme, že obnova domu bude drahšia, no lodžie považujeme za najväčšie plus,“ hovorí členka komisie. Pri montáži balkónov vyrezávali aj nové otvory pre okná a balkónové dvere, kvôli čomu museli presunúť radiátory v bytoch. Popri tom na dome vymenili aj vstupné dvere a pivničné okná.

Výhody komplexnej obnovy

Ďalej bola veľkou akciou výmena spoločných rozvodov vody a kanalizácie a vyregulovanie vykurovacej sústavy. Súbežne s obnovou si vlastníci dali zrekonštruovať aj prípojku elektrickej energie a upraviť spevnenú plochu pred domom pre parkovanie, ktoré by dodatočne už asi tak ľahko nezrealizovali. Aj z týchto dôvodov má komplexná obnova svoje veľké výhody. Zhotoviteľom obnovy je spoločnosť PMGSTAV SK, s.r.o. „Naša spolupráca ja korektná, akceptovali všetky naše požiadavky, ktoré sme predniesli a vždy sme sa dohodli na riešení. Práce postupujú podľa harmonogramu, sme spokojní,“ hodnotí na záver I. Špirková Willigerová. Obnova by sa mala skončiť vo februári 2022.