NAŠE NÁVRATY K VAŠIM OBNOVÁM

NAŠE NÁVRATY K VAŠIM OBNOVÁM

V tejto novej rubrike budeme s odstupom času hodnotiť, ako sa zmenil život obyvateľov po obnove domu.

V článkoch sa obzrieme, ako najskôr vlastníci „zápasili“ s rozvodmi v havarijnom stave, rozmýšľali, čo s balkónmi so systémovými chybami, pri jazde starým výťahom sa pýtali samých seba, či je to ešte bezpečné... ako sa snažili opraviť zatekajúcu strechu či „zatočiť“ s vysokými spotrebami energií. A ako si s tým poradili, s našou pomocou.

Porovnáme ako bývajú dnes a užívajú si nové bývanie. A zaspomíname si, čím všetkým prešli, od financovania cez prípadné peripetie, ktoré sa objavia, keď ich čakáme najmenej.  

PRÍBEH PRVÝ: V pohodlí domova a predsa na vzduchu    

Takmer štyri roky si nové lodžie užívajú obyvatelia bytového domu na ulici Karola Kmeťku 1 – 3.
Pôvodné  polozapustené lodžie poskytovali minimum priestoru oproti tomu, ktorý si môžu vychutnávať teraz. „Predtým sme ich využívali hlavne na to, aby sme sa pozreli, aké je vonku počasie,“ žartuje Tomáš, jeden z obyvateľov. Čo však bolo horšie, staré pololodžie už dosluhovali, konštrukcie povoľovali a keď sa jedna na prízemí takmer rozpadla, vlastníci sa rozhodli pre nové – a rovno predsunuté betónové lodžie, priestorovo neporovnateľne zhovievavejšie.

Vyhral REVITALSTAV
„Keďže náš dom bol zateplený už dávnejšie, nové lodžie sme farebne prispôsobovali fasáde,“ vysvetľuje Monika Hrabovská, zástupkyňa vlastníkov (a zároveň členka Kontrolnej komisie OSBD Žilina).

Obnovu lodžií vlastníci spojili s výmenou rozvodov a rekonštrukciou sokla domu. Ukázalo sa, že  najvýhodnejšie je projekt financovať z komerčného bankového úveru.
Za zhotoviteľa si vybrali spoločnosť REVITALSTAV. Na schôdzi vlastníkov si odsúhlasili jednotný systém zasklenia (bezrámový a otočný). Zároveň sa zhodli na jednotnej inštalácii sušiakov, aby sa nestalo, že neodbornou montážou prídu o záruku na lodžie.
Revitalstav
Lodžie čoskoro veľmi ocenili
Počas samotných prác najviac dostal „zabrať“ sluch obyvateľov domu a okolia pri odrezávaní pôvodných pololodžií. Tieto chvíle je lepšie tráviť mimo domu. „My sme vtedy doma neboli,“ pritakáva Tomáš.

Realizácia sa udiala bez komplikácií. „Sadanie dlažby alebo iné drobné nedostatky, ktoré sa vyskytli a bežne sa pri takýchto prácach stávajú, firma bez problémov odstránila. Inak sme nemali žiadne problémy ani reklamácie,“ konštatuje Monika Hrabovská. A s úsmevom dodáva, že susedia nové lodžie už čoskoro veľmi ocenili, počas zákazu vychádzania cez prvú vlnu pandémie. „Lodžia bola možnosťou, ako byť na vzduchu, keď sme ešte nevedeli, čo sa vlastne deje.“  

Oáza v tieni aj mini kúpalisko
Tomáš má rodinu s dvomi malými deťmi a lodžiu naozaj využívajú naplno. Teraz v zime aj ako skladisko všakovakých hračiek, v lete napríklad slúžievala aj ako „kúpalisko“ s nafukovacím bazénikom. Počas sezóny na lodžiách býva naozaj príjemne, lebo sú orientované na severovýchodnú stranu. A ako vidno na obrázku, darí sa tu aj kvetom.

Niektorí vlastníci si dali lodžie zaskliť, podľa dohody, ktorú si na schôdzi odhlasovali, za vlastné prostriedky – u odporúčanej firmy. Jedni sú spokojní, iní to ešte potrebujú doladiť. „Ukazuje sa, že záleží nielen na dobrom výbere realizátora balkónov, ale aj zasklievacej firmy,“ dodáva Monika Hrabovská.  

Výhody zasklenia
V každom prípade, zasklená lodžia je zas o niečo praktickejšia, napriek tomu, že zasklenie je treba čistiť. „Po zasklení sú lodžie určite čistejšie, nepadá nám na ne nič od susedov, necítime cigaretový dym v izbách. Netreba však zabúdať na dobré vetranie, aby nevznikali plesne,“ delí sa Tomáš so svojimi skúsenosťami.

A obaja sa zhodujú na tom, že bývanie s takouto lodžiou, ktorá je ako miestnosť navyše, je neporovnateľne pohodlnejšie. Navyše, stúpla aj hodnota samotných bytov.