Po výstrahe prišlo rozhodnutie

Po výstrahe prišlo rozhodnutie

Vyriešili bezpečnosť, zvládnu aj vyššie ceny?

Stará kotolňa bytového domu na Radlinského 11 v Žiline už po technickej stránke nemusela prejsť najbližšou revíziou. V lepšom prípade ju mohli obyvatelia využívať rok, najviac dva. Okrem únikov tepla (v kotolni bolo teplejšie ako v bytoch) dala o sebe vedieť aj zastaraná technológia. Domovník Ondrej Pavle (na fotografii v galérii pod článkom) zažil malý výbuch nahromadeného plynu pri „rozbehu“ kotla. Našťastie, bez väčšej ujmy. Vlastníci sa napokon rozhodli, s pomocou OSBD Žilina kotolňu zrekonštruovať.  

 

5 dní bez tepla a teplej vody

Do obnovy sa vlastníci aktívne zapojili cez zvolenú komisiu, zloženú z obyvateliek domu s technickým vzdelaním. Jedna z nich, zástupkyňa vlastníkov Ing. Alena Fričová hovorí: „Naštudovali sme si dokumentáciu aj rozpočet. Brali sme do úvahy históriu, referencie, úroveň prezentácie firiem. Čas, ktorý sme pri tom strávili, sa nám určite vyplatil. Kotolňa bola odpojená od kúrenia a teplej vody iba necelých päť dní, a to sa začínala zimná sezóna.“

Obyvatelia dlho nepohodlím netrpeli: „Dočasne nám zapojili jeden z nových kotlov, aby sme mohli ohrievať vodu a potom menili staré rozvody,“ vysvetľuje O. Pavle, ktorý má prevádzku kotolne na starosti.

Kotolňu obnovili v neskorú jeseň v roku 2021. Vlastníci si vybrali spoločnosť ENERGY PRO s. r. o. „S prácou firmy sme boli veľmi spokojní. A už za krátky čas sa ukázalo, že rekonštrukcia bola nutná. Máme nižšiu spotrebu plynu a vysokú bezpečnosť prevádzky. Hádam zvládneme aj dvíhajúce sa ceny plynu,“ konštatuje A. Fričová.


Vyrokovali sme najlepšiu cenu

Z dielne Ministerstva hospodárstva SR vzišiel návrh na kompenzáciu pre vlastníkov, ktorí domy vykurujú vlastnými plynovými kotolňami. Situáciu sme podrobne preverili. „Ako správca bytových domov aktívne sledujeme vývoj cien na svetovej burze, a tak sa nám dlhodobo darí zazmluvňovať výhodné ceny plynu. Aj keď štát dohodol pre trojročné zmluvy výhodnú cenu vo výške 69 €/MWh, OSBD Žilina už malo pre roky 2022 - 2024 zazmluvnenú ešte výhodnejšiu cenu v priemernej výške 63,1 €/MWh,“ informuje Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina.

 

Cena neplatí pre všetkých

Ale pozor! Cena 63,1 €/MWh sa vzťahuje iba na neregulované odberné miesta: teda tie plynové kotolne v našej správe, ktoré majú odber plynu vyšší ako 100 MWh ročne. Takým je napríklad práve kotolňa v tomto článku.
Cenu pre kotolne s odberom pod 100 MWh (regulované odberné miesta) určuje štát prostredníctvom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, a teda sa na ne nevzťahuje ani ponuka ministerstva hospodárstva na 69 €/MWh.

 

Najkrajšia v dome je kotolňa

Bytový dom v centre mesta skolaudovaný v roku 1972 prešiel iba minimálnymi úpravami. „Teraz sa smejeme, že najkrajšou časťou spoločných priestorov je naša nová kotolňa s novou dlažbou, nátermi a novým komínom,“ uzatvára A. Fričová. S tým, že z komerčného úveru, cez ktorý financovali kotolňu, budú už teraz na jar hradiť obnovu lodžií a balkónov v havarijnom stave.

„Verím, že vlastníci budú po úspešnej rekonštrukcii kotolne viac naklonení ďalším nutným stavebným úpravám a spoločne dokážeme, že náš dom bude opäť krásnym miestom pre život“, dodáva.