Položí ich cena plynu? Kto zaplatí za plyn najviac a ako to bude s plynovými kotolňami?

Položí ich cena plynu? Kto zaplatí za plyn najviac a ako to bude s plynovými kotolňami?
Za nemalé peniaze si zrekonštruovali kotolňu a dúfali, že ušetria. Obyvatelia Skalky 238 v Lietavskej Lúčke vykurujú svoj bytový dom z plynovej kotolne. V minulosti slúžila ešte pre dva domy v okolí, tie sa však pre tepelné straty postupne odpojili.

Chceli byť nezávislí
Kotolňa bola po rokoch v katastrofálnom stave. Obec ako vtedajší vlastník ponúkla obnovu, no vlastníci 22 bytov sa rozhodli byť nezávislí. OSBD Žilina ako správca pripravil všetky podklady a vysporiadal právne náležitosti, čo nebolo jednoduché, no nakoniec vlastníci kotolňu od obce odkúpili.
Jej rekonštrukciu v roku 2020 financovali z úveru, ktorým pokryli aj zateplenie domu, strechy a nové pololodžie. Dnes sú šťastní, že to stihli pred zdražovaním, ktoré zažívame.

Bezpečnosť aj úspora
Kotolňu obnovila firma BECO, spol. s.r.o., ktorú si vlastníci vybrali. Dnes je čistým a bezpečným miestom, vybavená modernou technológiou. „Ľudia sú spokojní. Jediná vec, ktorú sme riešili už počas fungovania kotolne, bol šum v radiátoroch, no nakoniec sme prišli na príčinu,“ hovorí Hermína Papugová, donedávna zástupkyňa vlastníkov (na fotografii v galérii pod článkom).

Ceny stúpli, nervozita tiež
Do kotolne investovali vlastníci aj s nádejou na úspory, neúmerné zvýšenie ceny plynu ich však právom znervóznilo. „Obyvateľom okolitých domov s plynovými kotolňami stúpla cena za plyn takmer o 100 percent, “ konštatuje terajší zástupca vlastníkov Pavel Jarota.

Vyrokovali sme najlepšiu cenu
Možno ste aj vy zachytili v médiách správu, že z dielne Ministerstva hospodárstva SR vzišiel návrh na kompenzáciu pre vlastníkov, ktorí domy vykurujú vlastnými plynovými kotolňami.  Situáciu sme podrobne preverili. „Ako správca bytových domov aktívne sledujeme vývoj cien na svetovej burze, a tak sa nám dlhodobo darí zazmluvňovať výhodné ceny plynu. Aj keď štát dohodol pre trojročné zmluvy výhodnú cenu vo výške 69 €/MWh, OSBD Žilina už malo pre roky 2022 - 2024 zazmluvnenú ešte výhodnejšiu cenu v priemernej výške 63,1 €/MWh,“ informuje Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina.

Cena neplatí pre všetkých
Ale pozor! Cena  63,1 €/MWh sa vzťahuje iba na neregulované odberné miesta: teda tie plynové kotolne v našej správe, ktoré majú odber plynu vyšší ako 100 MWh ročne. Takým je napríklad práve kotolňa v tomto článku.

Cenu pre kotolne s odberom pod 100 MWh (regulované odberné miesta) určuje štát prostredníctvom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, a teda sa na ne nevzťahuje ani ponuka ministerstva hospodárstva na 69 €/MWh.

Image

BECO, spol. s r.o.
Projekcia, dodávka, montáž, rekonštrukcia a údržba zariadení
v oblasti TZB, tepelnej energetiky a chladenia ako aj komplexnej stavebnej činnosti.