Starý výťah nadobro doslúžil týždeň pred výmenou

Starý výťah nadobro doslúžil týždeň pred výmenou
Pohodlie spojené s používaním výťahu oceníme najmä vtedy, ak sme zrazu nútení šliapať po schodoch. V bytovom dome na Bajzovej ulici 17 a 19 v Žiline však nemuseli, ani keď sa rozhodli vymeniť obidva výťahy.

Ako sa ukázalo, na výmenu výťahov už bol najvyšší čas. Porozprávali sme sa so zástupcom vlastníkov Emilom Kubofom (na snímke v galérii).

Pôvodné dva výťahy, osobný aj nákladný, slúžili ľuďom v dome s 13 poschodiami od roku 1970, kedy sa sem nasťahovali prví obyvatelia. Po desiatkach rokov však už nadmieru opotrebované výťahy nebolo možné  iba udržiavať. A tak sa rozhodli, vymeniť ich za nové a financovať to v rámci jedného projektu. Spoločne s výmenou rozvodov teplej a studenej vody, kanalizácie a plynu, ktorú zrealizovali v roku 2020.

Obnova zabrala celkovo 2 roky, od schválenia vlastníkmi cez prípravu rozsiahlej dokumentácie až po samotnú realizáciu. Financovali ju z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania.

Za zhotoviteľa výťahov vybrala komisia vlastníkov, v ktorej je aj Emil Kubof, firmu ELPAS. „Pri výbere firmy sme nezohľadňovali iba cenu, bola pre nás dôležitá aj záruka rýchleho a spoľahlivého servisu v prípade poruchy výťahu,“ pripomína zástupca vlastníkov a s úsmevom spomína: „Na výmenu výťahov už bol najvyšší čas, týždeň pred začatím prác „odišiel“ motor jedného výťahu.“

Samotná výmena výťahov trvala asi 3 mesiace a zrealizovali ju v máji 2021. V prospech bývajúcich hral fakt, že po celý čas mohol byť v prevádzke jeden z dvoch výťahov. Takže nepohodlie obyvatelia veľmi nepocítili a práce sa skončili v termíne.
„S realizáciou aj s prístupom firmy sme boli spokojní, bola to dobrá spolupráca,“ skonštatoval Emil Kubof. Ako dodal, veľmi ho teší, že tieto dve veľké obnovy domu stihli ešte pred zdražením, ktoré v súčasnosti zažívame.

V tomto období v dome ešte dorábajú novú podlahovú krytinu pred výťahovými dverami, keďže zväčšovali otvory pre nové výťahové dvere. Dorábku financujú z fondu domu.       

Image

Moderný a inteligentný výťah už v dnešnej dobe nie je sci-fi.

Image
Image