„To sme ešte nezažili“

„To sme ešte nezažili“

Napriek miernym obavám o to, ako to v ich dome bude s výmenou rozvodov, výsledok predbehol ich očakávania. V dome momentálne revitalizujú pololodžie a čakajú na výmenu výťahov. Kombináciou troch účelov obnovy získali nulový úrok na úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

 

Od marca do apríla 2022 realizovala  firma PROSERVIS Strážske, s. r. o.,  výmenu rozvodov. V 8 - podlažnom dome s 92 bytmi to podľa zástupcu vlastníkov Mgr. Petra Urdu stíhali presne podľa denného harmonogramu.

Dvojdňové nepohodlie každý zvládol

„Za jeden deň vymenili rozvody v jednej stúpačke. Na druhý deň už pokračovali na ďalšej stúpačke a  dokončovali sadrokartónovú stenu tým, ktorí mali pôvodné jadro. V podstate boli obyvatelia každého bytu počas obnovy obmedzení dva dni. Prvýkrát pri výmene ležatých rozvodov a druhý deň pri výmene rozvodov v bytovej stúpačke, kedy bol odstavený aj odpad,“  konštatuje P. Urda. Firma zároveň vyčistila pôvodnú vzduchotechniku. „Chlapi mali svojho predáka, ktorý si  deň predtým pozrel všetky jadrá v bytoch, kde sa mali  následne stúpačky vymieňať. Vždy reagoval promptne na naše požiadavky,“ dopĺňa zástupca vlastníkov.

Požiadavky vlastníkov boli prvoradé

Vzhľadom na množstvo bytov Petra Urdu príjemne prekvapilo, že všetci vlastníci boli ústretoví a byty v termínoch sprístupnili. „Tam, kde bolo treba, rozobrali chlapi murované jadrá tak, že si nikto  nesťažoval. Problém nebol ani s tým, že si jedna staršia pani chcela ponechať v jadre starý umakart. Viacerí susedia sa dokonca vyjadrili, že takú dobrú firmu ešte nezažili,“ konštatuje zástupca vlastníkov.  

„Trochu sme sa báli, lebo pri výmene rozvodov predsa len ide o zásah do bytov zvnútra. Ale pracovníci boli slušní a ústretoví, čo sa už dnes vidí zriedka. Robili tiež veľmi čisto. PROSERVIS Strážske je seriózna firma, ktorá funguje veľmi sofistikovane,“ hovorí  Milan Fišera, ktorý je zároveň členom komisie vlastníkov.

Revitalstav
Treba myslieť dopredu

Peter Urda pripomína, že  členovia výboru  bytového domu sa často profesionálne venujú inej činnosti, preto je podľa neho  už v projektovej dokumentácii  potrebné myslieť aj na nadväzujúce  plánované obnovy. „V našom prípade bola výška ležatých rozvodov naprojektovaná v pôvodnej výške, čo pri výmene výťahov spôsobuje komplikácie pri výťahových dverách v suteréne,“ upresňuje.

Image

PROSERVIS Strážske, s. r. o.

Špecialista na komplexnú výmenu rozvodov vody, odpadu a plynu v bytových jadrách, odstraňovanie azbestových materiálov

Komfortnejší život

Poslednou etapou bude výmena 4 výťahov. Výťahová šachta umožňuje, aby boli nové kabíny väčšie. Okrem toho, výťahy budú na prízemí priechodné, teda aj bezbariérové. „To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa rozhodli výťahy meniť. Zvýši sa komfort bývania, čo pocítia najmä starší ľudia a rodičia s kočíkmi,“ uzatvára P. Urda.