NAŠE NÁVRATY Začiatky „panelákovej story“ v Žiline

NAŠE NÁVRATY Začiatky „panelákovej story“ v Žiline

Obvodné stavebné bytové družstvo v Žiline si v roku 2014 pripomína 50. výročie od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sme načreli do archívov a spomienok bývalých aj terajších pracovníkov s cieľom zmapovať minulosť a súčasnosť družstevníctva i družstva.

Prvenstvo drží panelák v jame po tehelni
Práve tam, kde doteraz stojí prvý panelák, na bývalej Gagarinovej ulici, sa nachádzala už v stredoveku prvá mestská tehelňa. Zostala po nej jama, ktorú pri výstavbe zasypali. Jeden z prvých obyvateľov paneláka Ladislav Baránek, ktorý sa tu nasťahoval ako zamestnanec Stavoprojektu Žilina, spomína: „Projekt na panelák kúpili v dnešnom Zlíne (niekdajšom Gottwaldove, pozn. autora). Hovorilo sa, že keby bolo zemetrasenie, jedine schodisko by sa tu mohlo rozsypať. O byty tu bol naozaj veľký záujem. Životnosť paneláka mala byť 50 rokov, no zateplením ju predĺžili o ďalších dvadsať rokov.“  


Stavali aj väzni
Monopol na výstavbu bytov v Žiline mal za komunizmu štátny podnik Pozemné stavby. Bytové domy bolo treba „chrliť“ čoraz rýchlejšie, no z tehál, z ktorých budovali Hliny I. a II.,  to nešlo tak rýchlo, ako by si želali. Mimochodom, na stavbe týchto častí sídliska sa podieľali aj väzni.
Výsledkom inovatívnych metód bol vznik žilinskej panelárne. Tak odštartoval boom panelovej sídliskovej výstavby. Bola rýchla a lacná. Peter Štanský, riaditeľ Štátneho archívu v Žiline, hovorí: „Štátne byty boli prideľované zadarmo.  Za družstevné sa platilo, aj keď v dnešnom ponímaní išlo o symbolické sumy.“



Image
Postavili a zároveň vytapetovali
Panely odborníci aj rôznymi spôsobmi vylepšovali. V r. 1974 sa objavil  nový systém, panely sa vyrábali už s tapetami. Keďže nebolo potrebné steny omietať, opäť to urýchlilo výstavbu. „Tapety boli aj na strope a držali tak dobre, že ak ste ich chceli dať dole, mali ste problém,“ opisuje s úsmevom vlastnú skúsenosť Peter Štanský. Nebolo teda veľmi čo vyberať, s prideleným bytom ste dostali aj tapety, hoci mali niekoľko vzorov.  

Vo svojej dobe inovácia, dnes aj „králikárne“
V  roku 1963 sa na Hlinách III. a IV., v susedstve prvého paneláka, začala výstavba 8-poschodových panelákov z liateho betónu, čo opäť výstavbu urýchlilo. Tehelňa držala s panelárňami krok a začala vyrábať tehlové bloky. Počas 1 – 2 rokov tak vyrástla celá jedna časť sídliska.

Aj keď vo svojej dobe mali paneláky mnoho výhod, od pádu režimu dostávajú pre svoju uniformitu neraz nelichotivú prezývku „králikárne“.


Viete, že:

- Prvý panelák v Žiline sa nachádza
na dnešnej Fándlyho ulici?

-  Najdlhší panelák stojí na sídlisku Vlčince II, má  453 bytov a je ľudovo nazývaný čínsky múr?

-  Najvyššími panelákmi v Žiline sú tie trinásťpodlažné. Stoja napríklad na sídliskách Hliny VI alebo aj VII.