5 krokov, ako ušetriť a nemrznúť

5 krokov, ako ušetriť a nemrznúť

Koncoročné odpočty pomerových rozdeľovačov nákladov vykurovania (PRNV) a vodomerov teplej a studenej vody budeme realizovať od 15. 12. 2021 do 10. 1. 2022. Harmonogram nájdete od 15. decembra na našej webovej stránke www.osbdza.sk . Túto sezónu môže byť odpočtár vo vašom byte naposledy. Ak sa rozhodnete pre prístroje, z ktorých vieme spotreby odčítať diaľkovo.

Image
1.Rozhodnite sa správne.

Vôbec nemusíte hneď robiť veľké veci ako mladučká švédska aktivistka Greta, ktorá vykričala na rovinu celému svetu následky klimatických zmien na planéte. Hlavne, ak v máji nebudete pri vyúčtovaní zalamovať rukami nad sumou, ktorú musíte zaplatiť za spotrebované teplo. Podstatné je, mať domácnosť vybavenú pomerovými rozdeľovačmi tepla (má ich už väčšina domov v správe OSBD Žilina). Aby to šetrenie bolo spravodlivé. Aj keď - spravodlivé meranie nie je celkom presný výraz. Napríklad už iba kvôli prestupu tepla medzi bytmi, čo nevieme ovplyvniť. Ani hlavica nie je úplne presným zariadením, vzhľadom na svoju konštrukciu. Ale nenadarmo sa hovorí, že nič nie je dokonalé. Aj vy sami sa rozhodnite, akú teplotu budete mať v byte a nastavte si ju termostatickou hlavicou (áno, to je to jediné zariadenie na radiátore, s ktorým môžeme manipulovať beztrestne).


2. Zoznámte sa, prosím.

Hovorí sa, že najjednoduchšie vyhráme bitku, ak spoznáme svojho nepriateľa. Ak ním doteraz bola termostatická hlavica, nebude to ťažký boj. Hlavica je to jediné zariadenie na radiátore, s ktorým môžeme manipulovať beztrestne. Ba priam musíme, ak chceme usporiť. Na hlavici sú zobrazené regulačné stupne označené 0 – vločka, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Každému regulačnému stupňu zodpovedá konkrétna teplota okolitého vzduchu. (Pozor, môže sa líšiť v závislosti od rozdielnych výrobcov). Pri zmene teploty hlavica zatvára alebo otvára termostatický ventil a laicky povedané, buď množstvo tepla „priškrtí“ alebo uvoľní. A výrobcovia nás ubezpečujú, že sa snažia, aby to bolo pri čo najpresnejších teplotách. Životnosť hlavíc je 10 až 15 rokov. Najjednoduchšie a najlacnejšie hlavice sú na trhu už od 5 eur. Ak si chcete teplotu doma nastavovať na diaľku cez smartfón alebo telefón, investujte do inteligentnej termostatickej hlavice, kde si však priplatíte za centrálnu riadiacu jednotku.


3. Otáčajte hlavicou, no nie bezhlavo.

Táto veta azda znie ako nepodarená ľudová múdrosť, no naznačuje, akú chybu možno robíte pri pokusoch o úsporné kúrenie: ak s hlavicou otáčate príliš často. Raz kúrenie takmer úplne „stiahnete“, potom chcete mať byt vykúrený rýchlo, tak to „hodíte“ rovno na päťku. Správne by ste mali nastaviť rovno požadovanú hodnotu, resp. teplotu, na ktorú chcete miestnosť vyhriať. Ak chcete mať v chladnej miestnosti čo najrýchlejšie 20 – 21 °C, „zapnite“ kúrenie rovno na stupeň 3. Vyhreje sa vám rovnako rýchlo, ako keby ste nastavili stupne 5 alebo 6. Akurát že ak radiátor „vyhicujete“ na maximum, miniete omnoho viac tepla. Pri zvýšení teploty o každý jeden stupeň totiž stúpa spotreba energie na vykurovanie približne o 6 %. Neefektívne je aj úplné vypínanie vykurovania na 0: Radiátor je uzatvorený a okrem úspor riskujete, že ho poškodíte. Ak nebudete dlhodobo doma, nastavte na hlavici symbol snehovej vločky. Teplota nepoklesne pod 6 °C, čo zabraňuje poškodeniu mrazom (samozrejme, musí byť funkčný tepelný zdroj, napr. kotol). A záver? Ak budete mať hlavicu väčšinou nastavenú v strednej časti (najčastejšie to býva stupeň 3) na optimálnu „izbovú“ teplotu 20 – 21 °C, nič nepokazíte a ušetríte. Aj ak ste v práci, alebo na nákupoch. Lebo ak sa okolitá teplota zvýši, napríklad keď začnete variť, postupne sa uzatvára termostatický ventil aj radiátor. Takže viac tepla neminiete.


4. Šetrite aj počas vetrania.

Ak máte termostatickú hlavicu umiestnenú priamo pod oknom, počas vetrania ju vypnite alebo nastavte na snehovú vločku. Týmto spôsobom môžete ušetriť až 15% spotreby tepla. Ak by ste to neurobili, chladný vzduch prúdiaci na ventil bude dávať pokyn na vykurovanie, teplo z rozžeraveného radiátora však bude unikať von oknom. Aj keď zatvoríte okno, radiátor bude ešte dlho nadmerne prehriaty. Dôležité je dbať na to, aby termostatická hlavica nebola zakrytá stolom, schovaná pod krytom vykurovacieho telesa alebo za závesom, kde je v skutočnosti iná teplota ako v ostatnej časti miestnosti.


5. S čím treba počítať?

- po začatí vykurovacej sezóny sa môže stať, že hlavicu bude potrebné odskrutkovať a ventil dať do pohybu ručne. Modernejšie elektronické hlavice ventil v nastavenom intervale automaticky otvoria a uzatvoria, čím zabránia, aby stuhol.
- súčasťou balenia drahších termostatických hlavíc bývajú redukcie k najpoužívanejším rozmerom ventilov. V prípade, že sa rozhodnete pre lacnejší model a ten sa nebude hodiť na závit ventilu vášho radiátora, redukcia pre vás bude nákladom navyše.

Prežite vianočné sviatky v príjemnom teple domova.