Kto nám pomôže s poriadkom v dome a v jeho okolí?

Kto nám pomôže   s poriadkom v dome  a v jeho okolí?
Doma chceme mať všetci poriadok a čisto. „Doma“ však znamená aj v bytovom dome. Nebudeme si predsa nosiť špinu zo spoločných priestorov do bytov. Nebudeme predsa hromadiť v pivniciach zbytočnosti, ktoré by sa mohli stať palivom pri požiari domu. No a tí akčnejší sa zaujímajú aj o to, ako vyzerá okolie domu. 
Dobré firmy prijímajú reklamácie
Predtým, ako si ľudia zvykli na servis profesionálov, o čistotu spoločných priestorov sa staral zvyčajne niekto z domu: domovník alebo sused, ktorý si takto privyrobil. Dnes už vo väčšine domov upratujú špecializované firmy – chodby, schodiská, výťahy... podľa požiadaviek vlastníkov. Niektoré dokonca ponúkajú aj čistenie fasád. Má  to viacero výhod: upratujú pravidelne, vo všeobecnosti táto služba nie je drahá a je zazmluvnená. Dobré firmy prijímajú aj reklamácie. Treba ich však riešiť hneď po uprataní, ak s ním nie ste spokojní a nedostatky zdokumentovať.

Susedovi, ktorý nedbalo poupratoval, by ste sa  kvôli zachovaniu dobrých vzťahov asi neposťažovali, že?        

Nezanedbávajte presklené časti ani strechy
Na čo by ste v dome nemali zabúdať, je čistenie presklených schodiskových stien a striech. Ľudovo sa hovorí, že zažraná špina je najhoršia. Dlhodobo usádzané nečistoty sa ťažko odstraňujú najmä z profilov presklených stien. Preto je vhodné, vyčistiť ich aspoň raz do roka. Najjednoduchším spôsobom je, objednať si túto službu v rámci upratovania spoločných priestorov alebo u firmy na výškové práce. Takúto pravidelnú údržbu si vlastníci môžu odsúhlasiť na schôdzi.

V niektorých domoch v rámci obnovy vymenili presklené steny za plastové okná, ktoré zvládnu čistiť sami.

Aj strechám treba venovať pozornosť. Priebežne ich pozametať a skontrolovať, prípadne vyčistiť krycie koše na strešných zvodoch. Ak sa uvoľnia či odtrhnú, dažďové zvody sa upchávajú. Čistenie striech zabezpečuje aj OSBD Žilina ako správca, stačí, ak zástupca domu podá žiadanku. Je však dobré, ak okrem údržby vstupuje na strechu čo najmenej ľudí, aby sa zbytočne nepoškodzovala. Mnohé domy totiž majú nové zateplené strechy, na ktoré dodávateľ poskytuje záruku.    

„Strašidelné“ pivnice
Do pivníc odkladáme aj všetko to, čo ešte určite, ale určite budeme potrebovať. Pre istotu. Lebo raz ešte určite... A keďže „nenahraditeľných“ vecí je veľa, sú zapratávané aj pivničné chodby, kočikárne či priestory na medzi-poschodiach. Samozrejme, v rozpore s protipožiarnymi opatreniami. Mnohé haraburdy  odpraceme často až vtedy, keď domovníkovi či zástupcovi vlastníkov dôjde trpezlivosť. A keď oznámi termín, dokedy treba veci vypratať. Lebo inak „budú vypratané“.

Na jar a jeseň je najpraktickejšie využiť na takéto upratovanie veľkokapacitné kontajnery, ktoré pristaví k panelákom mesto. Alebo odviezť haraburdy do zberného dvora.
Image
Preč s neželaným umením
V rámci očisty domu je možné, dať odstrániť aj poškodenia fasády domu ako sú grafiti, posprejovanie,  plagáty či iné estetické znehodnotenie stien. Je pritom možné, využiť poistenie bytových domov proti vandalizmu. Poistné plnenie za škodu do výšky 500 eur vyplatí poisťovňa bez toho, že by na miesto musela prísť polícia alebo poistiteľ, aby vykonal obhliadku. Podmienkou je, nahlásiť a fotograficky zdokumentovať poistnú udalosť tak, ako to vyžaduje poisťovňa. Pri škode nad 500 eur je však už nutné, doložiť zápis alebo doklad o nahlásení na polícii.

Spoluúčasť bytových domov na poistnom plnení je 10 eur v prípade grafitov či iných estetických znehodnotení a 50 eur, ak fasádu poškodilo vtáctvo. Pri vyčistení či premaľovaní fasády poistka kryje náklady len na znehodnotené časti domu (napríklad ak poškodenie fasády siaha po druhé podlažie, nepokryje náklady na vymaľovanie celej steny fasády). Poistnú udalosť, ktorá je vandalizmom, je možné nahlásiť hneď po jej vzniku, ale aj s niekoľkomesačným odstupom. Prípadne aj niekoľkokrát do roka, ak býva fasáda poškodzovaná častejšie.

Brigáda alebo súťaž o najkrajšie okolie?
Pamätáte si ešte na sídliskové brigády? Boli aj dobrovoľné - jednoducho sa zišli akční susedia a upratali si okolie. Popri tom prekvitali aj medziľudské vzťahy a deti dostali lekciu, že je dobré starať sa nielen o to, čo máme za dverami bytu.

V niektorých domoch to funguje aj dnes. A inde sa aspoň jednotlivci alebo zopár nadšených pestovateľov stará o predzáhradky alebo skalky priamo pri panelákoch. A to môžu byť kandidáti na výhru v našej súťaži O najkrajšie okolie domu.  Nezabudnite sa zapojiť!

Čistenie vzduchotechniky
V niektorých domoch bývajú aj po rokoch zvislé rozvody vzduchotechniky  v dobrom stave. Takže ich (po odbornom posudku)  netreba vymeniť za nové, čo sa zvyčajne robieva rámci kompletnej výmeny rozvodov. Na priemyselné čistenie vzduchotechniky zo strechy sa používajú rotačné kefy a špeciálne vysávače na nečistoty a prach. Čistí sa aj priestor okolo vstupov, nanovo sa utesňuje hlavica potrubia na streche a súčasťou prác býva likvidácia odpadu. Z čistenia môže byť vyhotovený aj kamerový záznam.
Image