RADY ŠIKOVNÉHO DOMOVNÍKA

RADY ŠIKOVNÉHO DOMOVNÍKA

„Viem, že šetrím pre dom, aj pracujem pre dom,“ hovorí Štefan Beško, ďalší z radu skúsených domovníkov z domu v správe OSBD Žilina na Hlinskej 8 a Gabajovej 5. Domovníkom je viac ako 40 rokov a čo je trochy nezvyčajné, „úraduje“ vo všetkých 3 vchodoch domu a intenzívne spolupracuje so zástupcom vlastníkov.

 

Ako sám hovorí, je výhodou, ak je domovník i zástupca vlastníkov „od fachu“: či už stavbár, projektant alebo iný odborník, vie sa orientovať v rozpočte a je tak trochu aj manažérom. Alebo má takéhoto poradcu.
A tu sú rady Štefana Beška:

 1. Budujte si dobré vzťahy – nielen s vlastníkmi, ale aj s dodávateľmi a technikmi na OSBD Žilina. Kvalitná spolupráca so správcom je dôležitá.
 2. Zapisujte si. Keďže som domovníkom vo všetkých vchodoch, vediem si prehľad o celom dome. Mám rád štatistiku, pretože viem, či sa investície domu vyplácajú.
 3. Sledujte spotreby tepla, vody, elektriny vo vchodoch a v bytovom dome. Môžete tak prísť napríklad na únik vody. My sme sa cez pretekajúce toalety v dome naučili šetriť vodou. Úniky vody som susedom preukázal vďaka evidencii, ktorú si vediem.
  Na kúrení (dom máme zateplený už takmer 20 rokov zas viem vďaka evidencii spoľahlivo preukázať, aké veľké množstvo tepla sme za tie roky ušetrili).
 4. Motivujte susedov, aby si občas skontrolovali vodomery v bytoch, či nie sú zaseknuté a najmä staršie typy toaliet či splachovače, či nepretekajú.
 5. Strážte si tvorbu a čerpanie fondu údržby a opráv. Odporúčam na to portál OSBD Žilina poschodoch.sk .
 6. Schôdze organizujte vecné a rýchle. Ja si pred schôdzou (vchodovou aj vlastníkov) nazbieram čo najviac informácií od technikov a zamestnancov družstva. Viem problematiku ľuďom lepšie vysvetliť a schôdze nenaťahujem.
 7. Pristupujte k bytovému domu ako k svojmu rodinnému domu a rovnako aj ku vchodu a motivujte k tomu aj susedov.
 8. Ak chcete mať vo vchodoch naozaj čisto, objednajte si upratovaciu firmu. Máte istotu, že upratovanie bude pravidelne zabezpečené.
 9. Nie všetko staré treba dať preč. Osvetlenie na schodiskách už síce máme na senzor, ale ponechali pre istotu sme si ponechali aj pôvodné, ak by sa niečo prihodilo.

 

Ak aj vy chcete prispieť dobrou radou, ktorá je často nad zlato, alebo nám dať tip na šikovného domovníka, píšte na e-mailovú adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo Tulská 33, 010 08 Žilina.