Na obnovu domu čakali 4 roky

Na obnovu domu čakali 4 roky

Svoj bytový dom na Gaštanovej ulici 35 a 37 na sídlisku Solinky vlastníci bytov kompletne obnovili tento rok. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby od vypracovania pôvodného projektu po začatie prác neubehli až 4 roky. Porozprával nám o tom Miloš Hrošovský, ktorý je tu zástupcom vlastníkov bytov už takmer 19 rokov.

Prečo tunajší obyvatelia začali vo veľkom vylepšovať svoje bývanie po takej dlhej prestávke? „Pôvodný projekt z roku 2009 bol zhotovený v rozpore s našimi požiadavkami. Projekt sme menili a 3-krát sme vybavovali stavebné povolenie na kompletnú obnovu. Podarilo sa nám ju zrealizovať, keď už malo OSBD nové, terajšie vedenie,“ vysvetľuje M. Hrošovský a dodáva: „Nový pán predseda Piliar akceptuje požiadavky vlastníkov a vychádza nám v ústrety. Rešpektoval aj nové výberové konanie a zloženie výberovej komisie, v ktorej sme mali 6 vlastníkov bytov a jedného zástupcu OSBD. Tiež nám pomohol presadiť zmenu projektovej dokumentácie a vybaviť veľmi výhodný úver.“

Najväčším sporom v prvotnom projekte bola výmena schodiskových okien - železnej konštrukcie so sklom. „Bývalé vedenie družstva nás nútilo do výmeny za celoplastovú konštrukciu“ hovorí zástupca vlastníkov. S tým však nesúhlasili pre väčšie úniky tepla, nepraktickú údržbu konštrukcie (čistiť ju by mohol iba špecialista zavesený na lane) a riziko, že veľká presklená plocha ľahšie praskne alebo sa rozbije. Napokon je namiesto konštrukcie okolo okien murivo a domurovaný je aj priestor medzi odpočívadlami schodiska a obvodovou stenou.

Po štvorročnej tortúre je M. Hrošovský už o mnohé skúsenosti bohatší. Radí neunáhliť sa pri výbere zhotoviteľskej firmy a osobne si preveriť jej odporúčania. A tiež nepodceniť výber stavebného dozoru, aby zástupca vlastníkov nemusel denne kontrolovať postup prác aj za neho. Dôležité je aj dôkladne sledovať projekt, pre istotu si dom premerať a prerátať si výpočty projektantov.
Image

Miloš Hrošovský

„Ak budeme mať dostatok financií, chystáme sa vymaľovať schodiskové steny, vymeniť linoleum na podlažiach, upraviť miestnosť na odkladanie bicyklov, vynoviť výťahové kabíny a nanovo zatepliť stropy pivníc,“ vymenúva M. Hrošovský.
Komplexná obnova domu na Gaštanovej zahŕňala: zateplenie obvodového plášťa, strechy a stropu vstupnej haly, výmenu schodiskových stien, vchodových dverí i pivničných okien. Nová je dlažba pred hlavným vchodom, odkvapový chodník okolo domu, strieška nad hlavným vchodom, maľovka na prízemí a nový bleskozvod. Niektoré z týchto prác boli financované z úspory pri realizácii a niektoré vykonala firma zdarma.

V dome mali nasporených viac ako 70 000 eur, obnova ich stála 184 000 eur. Pôžičku si zobrali cez program MUNSEFF, po dvoch rokoch by tak mali dostať naspäť 15% z ceny úveru vo výške 125 000 eur. „Tých 15% takmer pokryje úroky z úveru, ktorý budeme splácať desať rokov,“ dodáva M. Hrošovský, ktorý je jedným zo zástupcov vlastníkov neustále uvažujúcich, čo vylepšiť. A ako domu ušetriť peniaze, napríklad aj dôslednou kontrolou vykonaných prác a ich vyúčtovania. Napríklad navrhol vylepšiť fungovanie výťahov ich vzájomným prepojením tak, že dosahujú úsporu na elektrine 15 – 25%. V dome majú tiež kamerový systém proti opakovanému vyčíňaniu vandalov a vlastný rozvod digitálnej televízie.

A čo budúcnosť?
„Ak budeme mať dostatok financií, chystáme sa vymaľovať schodiskové steny, vymeniť linoleum na podlažiach, upraviť miestnosť na odkladanie bicyklov, vynoviť výťahové kabíny a nanovo zatepliť stropy pivníc,“ vymenúva M. Hrošovský.