Novými rozvodmi vyriešili aj problém s tlakom vody

Novými rozvodmi vyriešili aj problém s tlakom vody

Obyvatelia domu na Gabajovej 20 a 22 vyriešili spolu s výmenou rozvodov aj nedostatočný tlak studenej vody. Trápil ich viac ako 10 rokov. Aj preto dali v takmer 50-ročnom dome prednosť výmene rozvodov pred zateplením.   Zaujímavosťou je, že pri výbere zhotoviteľa už pre vlastníkov nie je prvoradým kritériom cena.   

V tomto dome na sídlisku Hliny 7 boli vo výberovom konaní  na výmenu rozvodov štyri dodávateľské firmy. Spomedzi nich 5-členný výbor vlastníkov bytov najviac zaujala spoločnosť Miroslav Mlích - M - Servis. Jej nakoniec obnovu zverili. Dnes už sú v dome so 78 bytmi vymenené všetky rozvody teplej a studenej vody, plynu aj kanalizácie. Celá akcia vrátane vymaľovania po obložení sadrokartónom, trvala v dome so šiestimi stúpačkami mesiac.

Od studenej vody a kanalizácie bol každý byt odstavený necelý deň. Ľudia rešpektovali rozpis prác a tie napredovali rýchlo a bez problémov. Pracovníci vždy opravili veci poškodené pri vyrezávaní alebo búraní a všetko vrátili do pôvodného stavu.
Image
Podľa zástupcu vlastníkov Jozefa Kaizera sa vlastníci rozhodli vymeniť rozvody už v „šibeničnom termíne“. „Ľudia cítili v bytoch zápach, ktorý sa šíril z kanalizačných rozvodov. Pri prestupoch rozvodov medzi niektorými bytmi boli diery, cez ktoré sa do bytov dokázali dostať myši alebo potkany,“ vysvetľuje a dodáva: „Najvyšší čas meniť rozvody bol aj kvôli financiám, lebo ceny stúpajú. Na družstve nám navrhovali výmenu ešte v roku 2012. Keby boli vtedy vlastníci súhlasili, na byt by to vyšlo 1000 eur,  teda pre celý dom 78 000 eur. Teraz sme zaplatili až 250 000 eur. Zobrali sme si komerčný úver, ktorý budeme splácať osem rokov.“

V tomto dome je hlavný prívod vody aj pre ďalšie dva rovnaké typy domov, stojace vedľa. Jedine tu však vyše 10 rokov trpeli nedostatočným tlakom studenej vody. „Pociťovali to obyvatelia od desiateho až po najvyššie poschodie. Mali problémy pri sprchovaní, vypínalo im práčky, ktoré sa nedokázali naplniť vodou. Najhoršia bola situácia počas víkendov alebo voľných dní. „Vtedy bolo najviac ľudí doma a naraz púšťali vodu,“ vysvetľuje J. Kaizer. Zároveň s výmenou rozvodov však v dome osadili tlakovú stanicu, a tak odstránili aj tento dlhoročný problém.  
Image